Jakie rośliny do zacienionego ogrodu?

Jakie rośliny do zacienionego ogrodu?

19 września 2019 0 przez Blog4Women

Istnieją ogrody nasłonecznione oraz takie, w których przeważają miejsca zacienione. I choć większość roślin uwielbia naturalne światło, są również takie, które najlepiej czują się w cieniu. Jeżeli posiadasz więc mocno zacieniony ogród, postaw na krzewy i kwiaty cieniolubne. 

Co zamiast trawnika? 

Trawy zwykle nie chcą rosnąć w miejscach, do których nie dociera odpowiednia ilość promieni słonecznych. Na szczęście możemy wybierać spośród wielu roślin krywowych cieniolubnych. Należą do nich:

  • bluszcz pospolity – świetnie rozwija się na płaskich powierzchniach, chroniąc je dodatkowo przed pojawieniem się chwastów. Bluszcz pnie się po drzewach i murkach, co nadaje ogrodowi ciekawy charakter. Ponadto jest zimozielony;
  • runianka pospolita – nie lubi zbyt wilgotnych ani zbyt suchych gleb. Jeżeli jednak się przyjmie, ozdobi nasz ogród soczystą zielenią;
  • ułudka wiosenna – ta roślina nie tylko nie jest kapryśna, ale także szybko się rozrasta, rozjaśniając zacienione miejsca i ozdabiając ogród pięknymi, błękitnymi kwiatami, które przypominają niezapominajki. 

Inne rośliny krywowe, które świetnie czują się w cieniu to: kopytnik pospolity, trójlist, brodziszek, barwinek itp. Jeżeli jednak nie chcemy rezygnować z trawnika w mocno zacienionych miejscach, możemy wybrać spośród cieniolubnych gatunków traw: kosmatka śnieżna, kosmatka leśna, kosmatka owłosiona oraz kostrzewa sina. 

Cieniolubne byliny

Wybierając rośliny do zacienionego ogrodu, nie musimy ograniczać się do zielonych krzewów. Istnieje mnóstwo pięknie kwitnących bylin, które ozdobią każdy ogród. W cieniu dobrze przyjmą się: epimedium, pióropusznik strusi, tuwałka, rodgersja kasztanocolistna, kokoryczka olbrzmia, konwalia majowa, ciemiernik ogrodowy, fiołek wonny, miodunka czerowna i pstra czy przylaszczka pospolita. Cieniolubnych kwiatów jest naprawdę wiele, dzięki czemu nawet najbardziej zacieniony ogród może wyglądać jak z ogrodniczego czasopisma. Należy tylko odpowiednio o niego zadbać. 

Porządek w ogrodzie

Żaden ogród, nawet ten porośnięty najpiękniejszymi roślinami, nie będzie piękny, jeżeli nie będzie panował w nim porządek. O niego również powinniśmy odpowiednio zadbać. Aby utrzymać wszystkie przedmioty w należytym ładzie, przyda się specjalna komórka na narzędzia. Do jej zbudowania świetnie nada się blacha trapezowa. Na pokrycie dachu natomiast idealna będzie blachodachówka w kolorze, który doda uroku całej posesji.