Jak wybrać lodówkę wolnostojącą?
19 czerwca 2018Zakup lodówki nie jest rzeczą, którą wykonuje często, dlatego warto zadbać o nabycie takiego modelu, który będzie pełnić praktyczną rolę każdego dnia oraz posłuży wieloletnią eksploatację. Jeśli chcesz dobrać perfekcyjny model, zwróć uwagę na kilka istotnych cech.
Wolnostojąca czy do zabudowy?
Pierwsza rzecz to wybór sposobu umieszczania lodówki w kuchni. Przeznaczona do zabudowy musi pasować wymiarami do mebli kuchennych oraz innych sprzętów. Jeśli nie planujesz zabudowywać lodówki, wówczas alternatywą pozostaje praktyczna lodówka wolnostojąca.
Pojemność dopasowano do użytkowników
Lodówka każdego rodzaju musi mieć pojemność chłodziarki dopasowaną do liczby osób w domu, a co za tym idzie – potrzebnym miejscem na przechowywanie odpowiedniej liczby artykułów spożywczych. Szacowana pojemność dla dwóch osób to ok. 150 l, dla każdej ponadto należy dodać 30 l. Oczywiście nawet w gospodarstwie domowym z dwiema osobami można nabyć większą lodówkę, np. AMICA FK 278.4 o pojemności 218 l, jednak nie będzie to praktyczne rozwiązanie, ponieważ takiej pojemności i tak się nie wykorzysta w praktyce.
Mrożonki? Lody? A może bez?
Lodówki dostępne są zarówno w wersjach z zamrażalnikami, jak i bez nich. To, którą wybierzesz, zależy od tego, czy planujesz przetrzymywanie mrożonek. Jeśli planuje ich przechowywanie, wówczas potrzebna będzie chłodziarko-zamrażarka, jak np. BOSCH KGN39AI35. Można także zdecydować się na osobną zamrażarkę, wówczas nie potrzebna Ci lodówka z zamrażarką. To żaden problem, ponieważ można znaleźć szeroki wybór takich modeli, np. INDESIT SI41W1. Zaletą lodówek bez zamrażarek jest niewielka wysokość, co ma znaczenie zwłaszcza w mniejszych kuchniach.
Technologia No Frost czyli lodówka bez szronu
W nowoczesnych lodówkach często można spotkać oznaczenie No Frost (np. SAMSUNG RB29HSR2DWW). Oznacza ono, że zastosowano w nich rozwiązanie zapobiegające powstawaniu szronu oraz osadzaniu się lodu we wnętrzu. Eliminuje to konieczność okresowego rozmrażania lodówki, co pozwala na oszczędność czasu i związanego z ta operacją bałaganu. To praktyczne rozwiązanie polecane jest zwłaszcza dla osób zabieganych, które nie mają czasu na przeprowadzanie takich czynności.
Klasa energetyczna także ma znaczenie!
Lodówka pracuje przez cały dzień i noc, więc pobiera prąd. Generuje to oczywiście koszty. A jak je obniżyć? To proste – zainwestować w model energooszczędny. Mają one oznaczenie „a”, za którym znajduje się symbol „+”. Im więcej tym symboli, tym bardziej energooszczędny jest dany model. Najlepsze to A+++. Choć ich cena jest często wyższa niż modeli z niższych klas energetycznych, to inwestycja zwraca się już od pierwszego dnia zakupu – co można zobaczyć po wysokości otrzymywanych rachunków za prąd. Warto także dodać, że rozwiązania energooszczędne wpływają także pozytywnie na żywotność urządzenia.