Jak sobie radzić z niewydolnością serca?
23 grudnia 2015Przewlekła niewydolność serca jest chorobą wynikającą z wielu schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Uszkodzone serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi do wszystkich tkanek organizmu. Najpierw problem ten występuje jedynie w trakcie wysiłku fizycznego, następnie również w czasie gdy nie jest się aktywnym. Niewydolność serca bardzo utrudnia codzienne życie. Można jednak z nią żyć, a nawet ją kontrolować.
Jakie są przyczyny zachorowań?
Niewydolność serca to coraz większy problem zdrowotny, który dotyczy większości społeczeństwa. Do najczęstszych przyczyn jej występowania zalicza się chorobę niedokrwienną serca i nadciśnienie tętnicze. Według lekarzy mogą to być także: zapalenie mięśnia sercowego, zmiany metaboliczne, wrodzone lub nabyte wady serca, zaburzenia rytmu, niedokrwistość, niewydolność nerek, czy też choroby tarczycy. Niestety osoby z niewydolnością serca nie mają dobrych rokowań, ponieważ choroba ta odznacza się wysoką śmiertelnością. Na szczęście nowoczesne leki zdecydowanie poprawiają stan zdrowia chorych i poprawiają jakość ich życia. Jeśli zatem usłyszymy od lekarza kardiologa, np. z Legnicy, że cierpimy na niewydolność serca, nie trzeba się załamywać. Dobrze dobrana terapia, systematyczne zażywanie leków oraz przestrzeganie wszystkich zasad określonych przez lekarza, pozwoli na w miarę normalne, codzienne funkcjonowanie.
Objawy przewlekłej niewydolności sercowej
Chore serce nie może spełniać swojej podstawowej funkcji, jaką jest dostarczanie tlenu zawartego w krwi do wszystkich narządów organizmu. Niewydolność sercowa powoduje zaleganie zbyt dużej ilości krwi w narządach i dostarczanie im zbyt małej ilości tlenu. Skutkiem niedotlenienia są szybko odczuwalne objawy, takie jak:
– zmęczenie (niedotlenienie mięśni),
– zimne poty (niedotlenienie skóry),
– mniejsza ilość oddawanego moczu (niedotlenienie nerek).
W wyniku zalegania krwi w poszczególnych narządach można odczuwać także takie objawy jak:
– duszności nocne lub w trakcie wysiłku,
– kaszel (przekrwienie płuc),
– pogorszenie procesu trawienia i senność po posiłkach (przekrwienie wątroby),
– obrzęk nóg (przekrwienie żył),
– zwiększone pragnienie,
– zauważalny wzrost masy ciała,
– mniejsza ilość wydalanego moczu.
Praktycznie wszystkie objawy można zlikwidować lub zminimalizować. Pierwszym krokiem do tego jest wizyta u kardiologa, np. w Złotoryi, który przeprowadzi właściwe badania i pomoże w odzyskaniu dobrego samopoczucia.
Jak postępować przy niewydolności serca?
Skuteczność w leczeniu chorych na przewlekłą niewydolność serca jest uzależniona od trzech czynników: przeprowadzanych badań, stałej kontroli choroby i higienicznego trybu życia. Pacjent musi ściśle współpracować z lekarzem, stosować się do wszystkich zaleceń i prowadzić odpowiedni tryb życia. Badania pomagają ocenić w jakim stanie jest serce i jak bardzo uszkodzone są inne organy wewnętrzne. Na podstawie ich wyników kardiolog dopiera odpowiedni rodzaj leków oraz program ćwiczeń fizycznych. Dzięki regularnym kontrolom może obserwować reakcję organizmu na przepisane leki.
Pamiętajmy jednak, że powodzenie terapii w głównej mierze zależy od samego chorego. Nawet najlepsze leki czy ćwiczenia nie pomogą, jeśli w dalszym ciągu będzie on prowadził niezdrowy tryb życia (palenie papierosów, nadwaga, brak aktywności fizycznej). Odpowiednio dobrana i stosowana dieta, racjonalnie dawkowany ruch i wspomaganie lekami pozwalają chorym z łagodną i umiarkowaną niewydolnością serca na niemal normalne życie. Jeśli jednak nawet te działania nie przynoszą oczekiwanej poprawy, zawsze pozostaje ostateczne rozwiązanie, czyli operacja.