Jak pozbyć się blizny przed latem?

Jak pozbyć się blizny przed latem?

13 maja 2015 0 przez Virtu

blizna

Wielkimi krokami zbliża się okres wakacyjny. Czeka nas mnóstwo okazji do korzystania z jego uroków i odsłaniania ciała na plaży. Jednak dla osób z bliznami jest to nie lada wyzwanie. Warto zadbać o blizny odpowiednio wcześniej przed letnim urlopem, gdyż proces ich leczenia może trwać od jednego do nawet kilku miesięcy. Przebieg leczenia blizny jest osobniczy i zależy od indywidualnych skłonności do gojenia, dlatego czas leczenia także jest różny.

Obecnie dostępnych jest kilka metod leczenia blizn. Możemy je podzielić przede wszystkim na inwazyjne i nieinwazyjne.

Inwazyjne

  • Terapia Laserowa
  • Usuwanie chirurgiczne
  • Krioterapia

Nieinwazyjne

  • Plastry silikonowe
  • Żele silikonowe
  • Maści cebulowe

Presoterapia

Wśród metod nieinwazyjnych jedyną metodą pielęgnacji blizn, rekomendowaną na podstawie dowodów naukowych jest silikon[1]. W Polsce można go znaleźć w postaci plastrów silikonowych i żelu silikonowego Sutricon. Zabiegi inwazyjne mają wysoką skuteczność, jednak należy zwrócić uwagę na wysoki koszt takiej terapii.

Plastry silikonowe są przeznaczone do wszystkich rodzajów blizn, a przede wszystkim tych znajdujących się na zakrytych częściach ciała, np. po cesarskim cięciu, operacji, czy oparzeniu. Można je nosić cały czas, dzięki czemu blizna ma stały kontakt z silikonem, co sprzyja poprawie jej wyglądu, rozjaśnieniu, wygładzeniu i zmiękczeniu. Plastry silikonowe zmniejszają również ból i swędzenie skóry oraz łagodzą uczucie ciągnięcia.

Żel silikonowy doskonale sprawdza się przy mniejszych bliznach, znajdujących się na otwartych powierzchniach skóry (twarz, dłonie) lub na zgięciach (np. łokieć, kolano).

Efekty terapii będą tym lepsze, im wcześniej się ona rozpocznie. Natomiast dla starszych blizn również jest nadzieja, gdyż plastry silikonowe można stosować do blizn nawet 10 letnich.

Blizny to często problem, o którym przypominamy sobie tuż przed urlopem, dlatego warto zadbać o nie trochę wcześniej, aby w pełni cieszyć się wakacyjnym odpoczynkiem.