Jak dbać o zęby w pracy i w szkole?

Jak dbać o zęby w pracy i w szkole?

16 czerwca 2015 0 przez Majka

girl-685781_640Większość ludzi spędza sporą część dnia poza domem, w miejscu zatrudnienia, szkole lub na uczelni. Dodatkowo realizując swoje pasje w szkołach językowych, na warsztatach, kursach, czy zwyczajnie spotykając się z przyjaciółmi po pracy często zdarzają się całe dni spędzone na mieście. Mimo tego, również w pracy należy pamiętać o odpowiedniej profilaktyce zębów – jak przeciwdziałać wszelkiego rodzaju sytuacjom, które mogą się stać przyczyną ubytku lub próchnicy?

– Bardzo często jest tak, że wychodząc z domu zapominamy o podstawowych zasadach profilaktyki zębów. Wielu pacjentów z troską szczotkuje zęby w domu i regularnie kontroluje stan ich zdrowia, a mimo tego skarży się na problemy związane z jamą ustną. Wina leży zazwyczaj w kiepskim, szybkim i śmieciowym jedzeniu spożywanym „na szybko” w pracy oraz niektórych nawykach. Warto je poznać i im zapobiegać, w końcu w firmie czy na uczelni spędza się sporo czasu każdego dnia. – przekonuje dentysta z przychodni DenTeam.

Podstawowym problemem pozostaje jedzenie w trakcie pracy. Zwłaszcza w dużych miastach wraca popularność lunchu przygotowanego samodzielnie w domu lub cateringu firmowego opartego o zdrowe i lokalne produkty. Mimo wszystko wciąż wielu ludzi decyduje się na szybkie przekąski – batoniki, chrupki, paluszki czy ciastka. Ich resztki, zalegające w szczelinach między zębami to najlepsze środowisko dla rozwoju szkodliwych bakterii. Warto je zastąpić owocami, czy warzywami do pogryzania, jak pomidorki koktajlowe, czy marchew. Tragicznym dla zębów nawykiem jest zbyt częste picie kawy. Warto z niej zrezygnować, lub ograniczyć do jednej dziennie – nadmiar szkodzi zarówno kondycji, jak i barwie szkliwa.

Najlepsze rozwiązanie stanowi szczotkowanie zębów po każdym posiłku, jednak w pracy może nie być takiej możliwości. W takiej sytuacji po każdej przekąsce (nawet owocach) czy kawie trzeba „wypłukać” bakterie za pomocą kilku łyków wody mineralnej. Prostym sposobem jest również żucie gumy po posiłku. Nie należy tego jednak robić zbyt często, bo może prowadzić do zwyrodnienia żuchwy. Można ją zastąpić ziołowymi cukierkami.

Wymienione wyżej metody i nawyki są wyjątkowo proste. Warto je wypracować i cieszyć się zdrowiem swoich zębów, bez względu na prowadzony styl życia.