Infekcje grzybicze pochwy. Jak można się zarazić?

Infekcje grzybicze pochwy. Jak można się zarazić?

1 maja 2015 0 przez Majka

beautiful-71493_640Ze względu na to, że cewka moczowa kobiet jest krótka i szeroka, łatwo może zostać zainfekowana bakteriami lub grzybami. Schorzenie szybko przenosi się na organy sąsiadujące, w tym pochwę. Grzybica może pojawić się w każdym wieku, często staje się chorobą przewlekłą. Odpowiednia profilaktyka jest kluczowym punktem walki z tego typu dolegliwością.

Czynniki ryzyka

Grzybica pochwy najczęściej pojawia się w wyniku tzw. samozarażenia. Grzyby znajdujące się wewnątrz ciała zaczynają nadmiernie namnażać się i rozwijać, wywołując infekcję. Odpowiednia ilość kwasu mlekowego w pochwie stanowi skuteczną barierę ochronną przeciw mikroorganizmom. Zakażenia pojawiają się wtedy, gdy zostanie zaburzona równowaga mikrobiologiczna organizmu. Najczęściej zdarza się tak w okresach obniżonej odporności. Grzybicą pochwy można zarazić się także w wyniku odbycia stosunku płciowego z osobą zainfekowaną –  z tego względu na chorobę najbardziej narażone są kobiety młode, aktywne seksualnie. Czynnikami ryzyka są również nieprawidłowa higiena, zbyt długie używanie tej samej gąbki do mycia, stosowanie tamponów podrażniających błonę śluzową oraz nadmierne korzystanie z syntetycznej bielizny. Kobiety powinny wystrzegać się pożyczania ręczników i unikać publicznych toalet.

Odpowiednia profilaktyka

Leczenie grzybicy pochwy musi odbywać się pod kierunkiem ginekologa. To ważne, ponieważ różne rodzaje grzybów zwalcza się innymi sposobami. Najczęściej podczas terapii stosuje się leki dopochwowe w postaci globulek oraz maści. Przypadki trudne i przewlekłe zwalcza się także przy pomocy tabletek doustnych. Partner kobiety również powinien poddać się leczeniu. Nawet jeśli nie odczuwa objawów choroby, może być nosicielem niebezpiecznych grzybów.

Po zakończonej terapii należy pamiętać o odpowiedniej profilaktyce. Specjaliści z denteam.pl zasugerują odpowiednią dietę oraz stosowanie właściwych środków zaradczych. Doradzą, jak wybrać odpowiednią bieliznę oraz stosowny płyn do higieny intymnej o niskim pH.