Czym zajmuje się ortodonta i kiedy się do niego udać?

Czym zajmuje się ortodonta i kiedy się do niego udać?

29 kwietnia 2023 0 przez Blog4Women

Białe, równe zęby dodają pewności siebie i atrakcyjności. Niestety nie każdy może cieszyć się pięknym uśmiechem bez interwencji stomatologa. Różnego rodzaju wady zgryzu i zębów dotykają wiele osób. Im szybciej jednak zostaną zdiagnozowane, tym często krótsze i skuteczniejsze jest leczenie takiego defektu, którym zajmuje się ortodonta. Na czym dokładnie polega praca tego specjalisty i kiedy należy się do niego udać? Podpowiadamy.

Kim jest ortodonta?

Ortodonta to lekarz stomatolog, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych. Przedmiotem zainteresowania dziedziny, jaką jest ortodoncja, jest też odpowiednie ułożenie zębów w żuchwie oraz szczęce. Do specjalisty tego mogą więc udać się zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Warto jednak wiedzieć, że ortodonta dla dzieci na NFZ może wykonać znacznie więcej czynności niż u osób dorosłych.

Zobacz także: https://twojachwila.eu/w-jakim-wieku-najlepiej-zalozyc-aparat-na-zeby/

Jak wygląda wizyta u ortodonty?

Wizyta u ortodonty rozpoczyna się od zebrania szczegółowego wywiadu, ponieważ na jego podstawie lekarz może wywnioskować czy wada, z którą się borykamy, ma podłoże genetyczne. Dlatego przed taką konsultacją warto dowiedzieć się, jakie wady występują u pozostałych członków rodziny. Specjalista może zadać pytania dotyczące również okresu prenatalnego i okołoporodowego, a także późniejszego rozwoju psychicznego i psychoruchowego pacjenta. Ortodonta przeprowadza również wywiad okołomedyczny, dotyczący na przykład wad postawy, alergii i innych chorób pacjenta.

Po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji przystępuje do badania zewnątrzustnego, czyli określa symetrię twarzy pacjenta w pionie i poziomie. Z kolei w badaniu wewnątrzustnym ocenia między innymi relacje między zębami, łukami zębowymi, a także kośćmi. Ortodonta wykonuje również odciski, a następnie kieruje pacjenta na badanie rentgenowskie.

W zależności od wieku pacjenta, a także wady zgryzu, specjalista proponuje leczenie. Koszt poszczególnych procedur w różnych gabinetach stomatologicznych może się różnić. Dlatego warto sprawdzić cennik jeszcze przed wizytą. Znajdziemy go na przykład na: https://mcs-przychodnia.pl/.

Kiedy udać się do ortodonty?

Do ortodonty należy udać się w sytuacji, kiedy zmagamy się z jakąkolwiek wadą zgryzu, a więc na przykład nasze górne zęby są znacznie wysunięte przed dolne, nie dotykają ich lub całkowicie je przykrywają. Konsultacja z takim specjalistą może być przydatna również wtedy, kiedy zęby są bardzo stłuczone lub wręcz przeciwnie – występują między nimi szpary. Ortodonta może nam pomóc również wtedy, kiedy któryś z zębów wychodzi poza łuk lub jest odwrócony. Objawy takie jak asymetria w rysach twarzy czy nadmiernie wysunięta lub cofnięta broda także powinny nas skłonić do konsultacji. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne zaleca, aby kontrolną wizytę u ortodonty odbyły dzieci już w wieku 2-3 lat, najpóźniej musi się ona odbyć jednak do ukończenia przez nie 7 roku życia.