Czy kredyt na dowolny cel naprawdę można wziąć na wszystko? / kredyt gotówkowy

Czy kredyt na dowolny cel naprawdę można wziąć na wszystko? / kredyt gotówkowy

5 września 2018 Wyłączono przez Blog4Women

Co drugi Polak posiada zobowiązanie kredytowe. Najpopularniejszym produktem banków jest kredyt gotówkowy zaciągany na dowolny cel. To właśnie on daje największą swobodę kredytobiorcom w kwestii zarządzania otrzymanymi środkami finansowymi. Sprawdź, na co Polacy najczęściej przeznaczają pieniądze pochodzące z kredytu na dowolny cel.

 

Kredyt na dowolny cel – podstawowa charakterystyka

 

Kredyt gotówkowy na dowolny cel to zobowiązanie kredytowe, które potencjalni kredytobiorcy mogą zaciągać, na co tylko chcą. Bank zupełnie nie ingeruje w tym przypadku w cel, jaki ma być dzięki niemu realizowany. Kredyt na dowolny cel zaciągany jest według podstawowych procedur bankowych.

 

Kredytobiorca musi wykazywać odpowiednią zdolność kredytową, która wyliczana jest na podstawie osiąganych przez kredytobiorcę dochodów. Decyzja kredytowa wydawana jest po analizie bankowej, a środki przesyłane na konto kredytobiorcy bądź wręczane w gotówce w tradycyjnej placówce banku.

 

Kredyt gotówkowy a zdolność kredytowa

 

Zdolność kredytowa jest niezbędna, by móc zaciągnąć kredyt gotówkowy w banku. W przypadku kredytu na dowolny cel podstawą jest osiągany dochód, który może być generowany z różnego tytułu. Niekoniecznie musi być to umowa o pracę, ale też umowa zlecenie, o dzieło czy różnego typu świadczenia, na przykład renta bądź emerytura.

 

Oczywiście, wysokość zaciąganego kredytu będzie zależna od wysokości dochodu – im dochód jest większy, tym kredyt gotówkowy na dowolny cel może być brany na większą kwotę.

 

Okres trwania umowy a wysokość miesięcznych rat

 

Warto dodać, że kredyt gotówkowy na dowolny cel jest niezwykle elastyczny. Oznacza to, że to kredytobiorca może decydować o czasie trwania umowy kredytowej. Im dłuższy będzie czas trwania umowy kredytowej, tym niższe będą miesięczne raty, ale finalnie kredytobiorca zapłaci więcej odsetek. Krótki czas obowiązywania umowy będzie gwarantował nieco wyższe raty, ale za to cały kredyt będzie tańszy. Wybór zależy od indywidualnych preferencji, ale też możliwości finansowych kredytobiorcy.

 

Na co Polacy najczęściej zaciągają kredyt gotówkowy na dowolny cel?

 

To prawda, że kredyt gotówkowy na dowolny cel może być zaciągany na cokolwiek. Bank nie ingeruje w to, jak pieniądze spożytkuje kredytobiorca. Najczęściej środki pochodzące z takiego zobowiązania są dzielone na kilka części. Pozwalają sfinalizować remont mieszkania, nabyć nowy samochód, kupić szkolną wyprawkę, wyjechać na wymarzone wakacje.

 

Kredyt na dowolny cel bardzo często zaciągany jest także po to, by spłacić zaległe zobowiązania. Kredytobiorca musi jednak uważać, by nie wpaść w tzw. pętlę zadłużenia. Może okazać się, że straci zdolność kredytową i nie uzyska już kolejnego kredytu. Wtedy wysokość miesięcznych rat przewyższy wartość osiąganych dochodów, a kredytobiorca stanie się niewypłacalny. To najgorszy scenariusz, ponieważ proces wychodzenia z długów jest przeważnie długi i w znaczny sposób wpływa niekorzystnie na stabilność finansową.