Badanie ginekologiczne wymogiem dla każdej kobiety

Badanie ginekologiczne wymogiem dla każdej kobiety

20 maja 2015 0 przez Majka

girl-684688_640Właściwa kondycja narządów płciowych ma bardzo duży wpływ na zdrowie kobiety. Z tego powodu wymagane są regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym. Niestety wiele pań nie poddaje się wymaganym kontrolom. Wiąże się to z zaniedbaniem zdrowia lub z brakiem czasu. Najczęściej jednak, pacjentki po prostu krępują się, a wizyta kojarzy im się tylko ze stresem. Okazuje się, że niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z tego, jak przebiega badanie.

Dlaczego kobiety powinny badać się u ginekologa?

Pierwszym etapem każdego badania jest wywiad z pacjentką. Ginekolog pyta o stan zdrowia, przyjmowane leki, dotychczasowe choroby układu rozrodczego itd. Nie ma określonej zasady co do wieku, w którym kobieta powinna odbyć pierwszą wizytę w gabinecie. Przyczynami badań mogą być zbyt częste i obfite miesiączki, przyspieszone lub opóźnione dojrzewaniem czy silne bóle menstruacyjne. Podczas badania ginekologicznego nie istnieje żadne ryzyko powikłań. Dzięki niemu, pacjentki mogą uchronić się przez wieloma chorobami, zwłaszcza przed rakiem szyjki macicy.

Przebieg badania ginekologicznego

Podczas badania, pacjentka siada na specjalnie przystosowanym fotelu. Lekarz rozchyla wargi sromowe i wsuwa wziernik. Jego rozmiar jest przystosowany do wieku kobiety oraz jej indywidualnych warunków anatomicznych. Ginekolog dokonuje oględzin ścian pochwy oraz szyjki macicy. Następnie pobiera wymaz, który jest niezbędny do wykonania badania cytologicznego. Umożliwia ono odpowiednio wczesne wykrycie chorób układu rudnego. Kolejnym badaniem jest to zwane wewnętrznym lub dwuręcznym. Lekarz wkłada do macicy dwa palce, dzięki czemu jest w stanie ocenić sklepienie pochwy, szyjkę macicy oraz jej ujście zewnętrzne. Następnie, ginekolog uciska drugą ręką podbrzusze kobiety. W ten sposób bada położenie macicy, jej wielkość oraz konsystencję. Pozwala to na ocenę stanu jajników, jajowodów, ich rozmiaru oraz bolesności. W pewnych przypadkach, badanie dwuręczne musi odbywać się przez odbyt. Dotyczy to dziewic, starszych kobiet lub pacjentek, cierpiących na pochwicę.

Dobry ginekolog powinien cechować się nie tylko dużym doświadczeniem i wiedzą. Specjaliści z DenTeam wykazują również poczucie taktu i delikatność, co sprawia, że wizyta w gabinecie jest dla pacjentek mniej stresująca.