Ubezpieczenie dziecka – jak wybrać najlepsze?
31 sierpnia 2020Coraz więcej rodziców decyduje się na wykupienie ubezpieczenia dla dziecka, które ma zabezpieczyć jego przyszłość. To lepsze rozwiązanie niż odkładanie na konto oszczędnościowe czy do skarpety, dużo pewniejsze i bezpieczniejsze. Tego rodzaju opcji jest wiele, dlatego wybranie najlepszej nie jest łatwe. Jak wybrać ubezpieczenie dziecka na przyszłość?
Ubezpieczenie dziecka na przyszłość – polisa posagowa
Ubezpieczenie na przyszłość to tak zwana polisa posagowa. Jest to ubezpieczenie, które polega na odkładaniu niewielkich kwot przez lata, by potem dziecko mogło wypłacić zebraną kwotę i przeznaczyć ją na realizację swoich celów. Może to być całkiem pokaźny wkład własny do mieszkania, mogą to także być środki na sfinansowanie edukacji. Ubezpieczenie dzieckana przyszłość jest ułatwieniem startu w dorosłe życie.
Umowa polisy powinna być tak skonstruowana, by znajdowała się w niej data, kiedy dziecko otrzyma pieniądze. Najwcześniej jest to dzień 18 urodzin, ale może to być także później, do 25 czy 26 roku życia. Moment wypłacenia świadczenia można dopasować do przeznaczenia środków. W zależności od ubezpieczyciela pieniądze można otrzymać w formie jednorazowej wypłaty lub w kilku transzach.
Ubezpieczenie dziecka – co powinno zawierać?
Wybierając ubezpieczenie dla dziecka na przyszłość, powinieneś zwrócić uwagę, czy polisa zawiera jeszcze dodatkowe elementy. To na przykład elementy polisy na życie. Oznacza to, że dodatkowe ubezpieczenie zostanie wypłacone dziecku w momencie śmieci rodzica lub w czasie jego niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem lub chorobą. W takim przypadku dziecko może liczyć albo na rentę, której wysokość przekracza czasami wysokość miesięcznych składek, albo na to, że to ubezpieczyciel weźmie na siebie obowiązek ich opłacania. Wtedy młody dorosły otrzyma całą kwotę, zgodnie z założeniami w umowie.
Warto sprawdzić także, czy ubezpieczenie dla dziecka zawiera tak zwane premie. Niektórzy ubezpieczyciele oferują dodatkowe środki za regularne wpłacanie składek i dodatkową premię końcową. Te dopłaty znacznie zwiększają wypłacaną kwotę – twoje pieniądze pracują i dziecko może otrzymać więcej, niż wpłaciłeś. To na pewno dodatkowy, bardzo ważny element.
Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest karencja. Okres karencji to wartość pojawiająca się we wszystkich polisach na życie, niezależnie od ich rodzaju czy kwoty. Oznacza to, po ilu miesiącach od wpłacenia składek rozpoczyna się ochrona. Co to znaczy? Jeśli okres karencji wynosi 6 miesięcy, może okazać się, że jeśli rodzicowi wydarzy się coś złego w trzecim miesiącu, dziecko nie otrzyma wypłaconych środków. Dobre ubezpieczenia mają krótki okres karencji.
Jak zaplanować ubezpieczenie dla dziecka?
Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dają możliwość elastycznego rozplanowania polisy posagowej dla dziecka. Możesz wybrać wysokość rat, a także okres trwania polisy i moment oraz sposób jej wypłacenia. Wybierając ubezpieczenie warto to przemyśleć, by znaleźć optymalne rozwiązanie.
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wysokość składek. Im wyższe, tym wyższa kwota ubezpieczenia obejmuje dziecko. Jednak jeśli zaczniesz oszczędzać wcześnie i czas trwania polisy jest długi, składki nie muszą być wysokie i nie będą szczególnie uciążliwe dla domowego budżetu. Minimalny czas trwania polisy wynosi od 5 do 10 lat, w zależności od ubezpieczyciela. Oczywiście może to także trwać dłużej – niektórzy rodzice zaczynają odkładać na przyszłość dziecka naprawdę wcześnie. To daje im możliwość odłożenia naprawdę dużej kwoty, która może być zabezpieczeniem startu dziecka w dorosłość.
Należy także określić moment, kiedy środki zostaną wypłacone. Jeśli ma to być finansowanie edukacji, warto ustalić ten dzień na moment zakończenia szkoły średniej lub osiemnastkę. Można także rozłożyć wypłatę na kilka transzy, na przykład po to, aby finansować stopniowo kolejne lata studiów.