Kwasy omega 3 i ich działanie
29 maja 2017O kwasach omega 3 mówi się ostatnio bardzo dużo. Lekarze zachwalają ich dobroczynne działanie, a dietetycy podkreślają, jak ważne jest regularne spożywanie ryb i owoców morza. Zobaczmy zatem co możemy zyskać stosując się do ich zaleceń.
Co to są kwasy omega 3?
Zanim jednak przejdziemy do właściwości kwasów omega 3 to zobaczmy co się kryje pod tą nazwą. Otóż kwasy omega 3 to nienasycone kwasy tłuszczowe, które bywają nazywane „dobrymi tłuszczami”. Najbardziej znany i najważniejsze są: kwas DHA (kwas dokozaheksaenowy) oraz kwas EPA (kwas eikozapentaenowy).
Jak działają kwasy Omega 3?
Kwasy Omega 3 pełnią bardzo ważne funkcje. Jedną z najważniejszych jest dobroczynny wpływ na funkcjonowanie mózgu. To właśnie dzięki nim mózg pracuje sprawniej, ułatwia koncentrację i pomaga działać bardziej produktywnie.
Kwasy Omega 3 mają również bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie wzroku. Obniżają ryzyko wad wzroku, a u dzieci w okresie prenatalnym zmniejszają ryzyko wystąpienia retinopatii. Mają również zbawienny wpływ na układ krwionośny i zapobiegają miażdżycy, która zwana jest chorobą cywilizacyjną.
Kto powinien zażywać kwasy Omega 3?
Lista pozytywnych skutków zażywania kwasów Omega 3 jest długa, a wspomniane wyżej korzyści to jedynie te najważniejsze. Warto jednak o nich wiedzieć i dostarczać do organizmu odpowiednio dużo kwasów Omega 3. Szczególnie należy mieć na uwadze dzieci, gdyż kwasy Omega 3 pozytywnie wpływają na ich prawidłowy rozwój i usprawniają prace mózgu. Powinny je zażywać również kobiety ciężarne, bo kwasy Omega 3 wspierają rozwój dziecka również w okresie prenatalnym.
Źródło: http://www.sanostol.pl/witaminy-substancje-odzywcze/co-to-sa-kwasy-omega-3-dha-gdzie-wystepuja