Hirudoterapia, czyli jak leczyć pijawkami
10 lutego 2017Pijawki w medycynie dość długo nie były obecne. Dopiero 13 lat temu zdecydowano się na dopuszczenie pijawek lekarskich jednocześnie uznając ją jako metodę leczenia. W innych krajach zabieg jest refundowany, w Polsce niestety bywa z tym różnie. Według specjalistów ta metoda naprawdę działa.
W badaniach wykazano, że pijawki potrafią działać dużo silniej niż podawane leki. Specjaliści są zgodni – są dużo skuteczniejsze w przeciwieństwie do niektórych leków. Niestety nie każdy pacjent może pozwolić sobie na hirudoterapię ze względu powikłania. Nie jest złotym środkiem na wszystkie choroby, ale sprawdza się przy bólach serca czy też chorobach skóry. Warto wspomnieć także o substancjach, które są produkowane przez pijawkę lekarską. Na pierwszym miejscu jest hirudyna, która wchodzi w skład leków przeciwzakrzepowych. Stężenie tego związku chemicznego w ślinie pijawki zależy od czasu jej ostatniego karmienia. Terapia polega na przystawieniu pijawki w chore miejsce pacjenta. Niektórzy z nich obawiają się bólu, który może towarzyszyć przy ugryzieniu przez pijawkę. Oprócz związku hirudyny są wpuszczane także znieczulające.
Same przeprowadzenie terapii nie jest niczym skomplikowanym. Jednak istnieją kursy, które pozwalają na nauczenie się tej metody. Trwa on przeważnie 4-5 dni. Jak przebiega kurs hirudoterapii można poczytać tutaj http://pijawki.abros.pl/kursy-hirudoterapii/. W dawnych czasach należało użyć tylu pijawek ile przypadało na 1 kilogram masy ciała. Dziś ta liczba została ograniczona do 9 pijawek. Można zdecydować się na większą liczbę, ale dziś stanowczo się od tego odchodzi. Ważna jest przede wszystkim płeć, wiek oraz typ schorzenia. Terapii nie mogą się poddać osoby, które chorują na hemofilię. Pijawek nie można także stosować u dzieci, które nie przekroczyły 10 lat. Zabieg powinien być przeprowadzony przez osobę doświadczoną.
Hirudoterapia nie należy już do znachorskich praktyk. Stała się powszechnie stosowaną metodą przez lekarzy specjalistów. Warto wspomnieć, że działanie hirudozwiązków ma wpływ na cały układ nerwowy. Dużą nadzieję się pokłada w pijawkach w przypadku porażeń mózgowych.