Nietrzymanie moczu u kobiet – co stanowi przyczynę dolegliwości?

Nietrzymanie moczu u kobiet – co stanowi przyczynę dolegliwości?

2 czerwca 2017 0 przez Majka

40Niestety ludzki organizm nie jest doskonały, czego konsekwencją są różne choroby i dolegliwości utrudniające życie. Nietrzymanie moczu częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn z powodu różnic w budowie układu moczowo-płciowego i innych przyczyn natury fizjologicznej. Kiedy najczęściej występuje?

Osłabione mięśnie dna miednicy – problem wielu kobiet

 

Na nietrzymanie moczu bezpośrednio wpływa osłabienie mięśni dna miednicy. Gdy przestają być odpowiednio silne, nie są w stanie utrzymywać cewki moczowej w zamknięciu i w efekcie ma miejsce popuszczanie moczu. Utrata elastyczności mięśni, które podtrzymują narządy wewnętrzne jamy brzusznej, powoduje że pojawia się wysiłkowe nietrzymanie moczu. Wówczas podczas uprawiania sportu, a także wstawania, dźwigania ciężkich rzeczy, kaszlu i śmiechu dochodzi do niekontrolowanego oddawania moczu. Za nietrzymanie moczu u kobiet odpowiadają  przede wszystkim: ciąża, poród, menopauza.

Ciąża i poród – okres zwiększonego ryzyka NTM

 

Nietrzymania moczu w ciąży nie można bagatelizować, ale istnieje duża szansa, że po porodzie, gdy macica wróci do swoich normalnych rozmiarów i przestanie naciskać na pęcherz problem samoistnie zniknie. Zdarza się, że dolegliwości nie ustępują lub pojawiają się dopiero po porodzie. Wiąże się to z ciężkim porodem lub urodzeniem dużego dziecka. Dla świeżo upieczonej mamy jest bardzo niekomfortowa sytuacja. Potrzebna jest konsultacja z lekarzem i wdrożenie ćwiczeń mięśni Kegla. Mogą zostać zalecone także inne metody leczenia.

 

Menopauza – zmiany hormonalne przyczyną NTM

Menopauza powoduje duże zmiany w organizmie kobiety, ponieważ oznacza zmniejszenie produkcji estrogenów. Można wtedy zaobserwować gorsze samopoczucie i szybsze starzenie się skóry. Niestety zmiany hormonalne sprawiają, że również mięśnie dna miednicy ulegają osłabieniu. Zaleca się odpowiednie ćwiczenia.

Nadwaga – dodatkowy czynnik wywierający nacisk na pęcherz

Nadwaga powoduje zwiększenie ucisku na mięśnie miednicy i brzucha, przez może stanowić przyczynę zwiększonego parcia na pęcherz. Warto przyjrzeć się swojej diecie i włączyć w codzienne życie przynajmniej lekką, ale regularną aktywność fizyczną.

 

Ćwiczenie mięśni dna miednicy – czy zapewnia odczuwalne efekty?

 

Niezależnie do wieku i przyczyn nietrzymania moczu rekomendowane jest ćwiczenie mięśni dna miednicy. Ćwiczenie ułatwia wprowadzenie specjalnych kulek do pochwy. Nawet u kobiet z poważnymi problemami i w podeszłym wieku zaobserwowano zniwelowanie problemu w przypadku ich systematycznego wykonywania. W 70% przypadków o słabym i umiarkowanym nasileniu dolegliwości uzyskuje się poprawę zdrowia lub zupełne wyleczenie w czasie 3-6 miesięcy.

 

Specjalistyczne środki ochrony

 

Charakter schorzenia i jego przyczyny zostały przedstawione na stronie http://tena.pl/kobiety/centrum-informacyjne/przyczyny-nietrzymania-moczu. Zanim ćwiczenia i inne metody leczenia przyniosą oczekiwane efekty należy stosować specjalistyczne środki ochrony takie jak wkładki higieniczne, podpaski lub pieluchomajtki. Muszą to być wyłącznie produkty rekomendowane w nietrzymaniu moczu.