Kiedy warto zmienić karmę psu?

Kiedy warto zmienić karmę psu?

27 lipca 2017 0 przez Majka

Niektórzy właściciele psów podają im od lat tę samą karmę, np. suchą czy mokrą. Jednak czasami sposób żywienia psa wymaga pewnych modyfikacji. Zwłaszcza, gdy pies przestaje jeść lub ma jakieś dolegliwości żołądkowe. W jakich sytuacjach powinniśmy zmienić psu karmę, a w jakich warto trzymać się starych przyzwyczajeń?

Polecamy także do przeczytania: http://hobby.twojachwila.eu/potrzeby-ograniczaj-do-mozliwosci-zwierzak-w-mieszkaniu/

Kiedy szczeniak jest już dorosły

Oczywiście to chyba najczęstszy powód zmiany karmy. Wówczas zmieniamy karmę ze szczenięcej na tę dla dorosłych psów. Mimo że niektóre rasy już w wieku sześciu czy ośmiu miesięcy wyglądają na w pełni rozwinięte, tak naprawdę ich zapotrzebowanie na energię wciąż jest takie samo. Jedynie w przypadku miniaturowych ras możemy zmienić karmę zaraz po wymianie zębów. Kiedy więc nastanie ten odpowiedni czas dla pozostałych ras? Zwykle wtedy, gdy pies ma od 12 do 18 miesięcy. W przypadku dużych psów zmiana karmy następuje właśnie w górnej granicy. Gdy zmieniamy karmę, bardzo łatwo o wywołanie dolegliwości żołądkowych. Dlatego warto robić to stopniowo, w ciągu 7-10 dni.

Gdy karma nie odpowiada psu

Jak poznać, że karma nie odpowiada naszemu psu? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na wszelkie dolegliwości i inne zachowania psa. Jeśli pies ma biegunki, zaparcia, wymioty czy oddaje „luźne” stolce, warto zmienić mu karmę. Jeśli np. pies, który zwykle nie jadł trawy, zaczyna ją podgryzać, oznacza to, że brak mu jakichś składników odżywczych, które powinniśmy mu dostarczyć w karmie. Również, gdy pies ma problemy z otyłością lub jest bardzo aktywny, warto zmienić mu karmę na mniej lub bardziej kaloryczną.

Sprawdź karmę bezzbożową:

oraz przeczytaj artykuł o zaletach karmy bezzbożowej:

 

Kiedy nie zmieniać karmy?

Jeśli pies od lat je tę samą karmę z chęcią i nie ma po niej żadnych dolegliwości, nie musimy zmieniać karmy. Są psy, które mają np. wrażliwy układ pokarmowy lub alergię i każda zmiana karmy może się odbić na ich zdrowiu. Dlaczego tak się dzieje? Bo organizm psa, który otrzymuje cały czas tę samą karmę, przyzwyczaja się do niej i wytwarza bakterie odpowiedzialne za trawienie. Nagła zmiana może np. spowodować biegunki.

Szukacie porad na temat żywienia i zachowania psów? Zajrzyjcie na stronę: ttps://sklepzkarmami.pl/poradnik/pies-macha-ogonem-to-dobrze-czy-nie/.