Jak kołysanki wpływają na rozwój dziecka?

Jak kołysanki wpływają na rozwój dziecka?

1 lipca 2015 0 przez Blog4Women

teddy-bear-524251_640Kołysanie dziecka czy śpiewanie mu do snu, uznawane przez niektórych czasami za banalne i niezbyt ważne czynności, są niezwykle istotnymi czynnikami w rozwoju psychicznym, fizycznym i motorycznym człowieka. Kołysanki są najważniejsze dla dziecka już na etapie życia płodowego i przez pierwsze kilka / kilkanaście miesięcy po urodzeniu.

Okazuje się, że niekiedy to, co podpowiada matkom kobieca intuicja, nie jest wcale przypadkowe, tylko wynika z głęboko tkwiących w człowieku mechanizmów ewolucyjnych. Kołysanie niemowlaków, tak samo jak śpiewanie im kołysanek było od zawsze czymś naturalnym. Nikt nie musiał tego zalecać, a mamy, babcie i prababcie kołysały noworodki i śpiewały im codziennie przed zaśnięciem. Dopiero potem naukowcy odkryli związek pomiędzy tymi czynnościami, a stymulowaniem rozwoju dzieci i uzyskiwanymi dzięki temu efektami natury emocjonalnej – szybszy rozwój, większa samodzielność, wpływ na inteligencję, mniejsza nerwowość, silniejsza więź z najbliższymi

Kołysanie i kołysanki a rozwój dziecka w okresie płodowym
Gdy dziecko jest w łonie matki, odczuwa „kołysanie” z każdym krokiem kobiety. Ruch ten jest nie bez znaczenia zarówno dla komfortu malucha, jak i rozwoju jego układu nerwowego. Kiedy ciężarna porusza się, zazwyczaj dziecko jest spokojne i / lub śpi. Dodatkowo, już wtedy ruch matki, a także ruchy wykonywane przez sam płód, wpływają na rozwój błędnika. Owo „kołysanie” odczuwane przez dziecko podczas poruszania się matki, jest szczególnie ważne w ostatnich miesiącach ciąży, gdy maluch osiąga już rozmiary uniemożliwiające mu swobodą, samodzielną zmianę pozycji wewnątrz macicy. Między innymi z tego powodu kobietom w zaawansowanej ciąży zaleca się dużo spacerów, a te ciężarne, które muszą na przykład z powodów medycznych (dla utrzymania ciąży) leżeć, odczuwają niepokój dziecka w tym czasie.

Poza kołysaniem również śpiewanie kołysanek jeszcze nienarodzonemu dziecku ma ogromne znaczenie w tym okresie jego rozwoju. Płód zaczyna słyszeć dźwięki mniej więcej w 25 tygodniu ciąży. Na początku „skupia się” się na szumach generowanych wewnątrz organizmu matki przez jej pracujące narządy (żołądek, jelita, serce, etc.). Potem słyszy także dźwięki z zewnątrz i – co najważniejsze – niektóre z nich rozpoznaje. Jest to między innymi głos matki. Gdy ciężarna śpiewa swojemu dziecku, nie tylko dostarcza mu bodźców aktywujących wybrane obszary mózgu, dzięki czemu tworzą się w nich nowe – niezwykle cenne na tym i na każdym etapie rozwoju człowieka – połączenia nerwowe, ale także uspokaja dziecko i już teraz buduje z nim silną więź oraz daje mu poczucie bezpieczeństwa. Gdy dziecko przyjdzie na świat i będzie „bombardowane” wieloma nieprzyjemnymi z jego punktu widzenia bodźcami, to właśnie ten głos, a także ta konkretna znana mu już z życia płodowego kołysanka, pozwolą mu poczuć się bezpiecznie i ograniczyć na chwilę owe niechciane nowe bodźce. To swego rodzaju łącznik dla dziecka, który pozwala mu w miarę komfortowo przejść mu z jednego środowiska w drugie, od jednego etapu rozwoju do kolejnego.

Stymulowanie rozwoju dziecka w okresie niemowlęctwa
Kołysanie i śpiewanie kołysanek jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu po urodzeniu dziecka – zwłaszcza w pierwszych miesiącach jego życia. Wytwarza się dzięki temu szczególny rodzaj emocjonalnej bliskości pomiędzy maluchem a jego mamą lub innym opiekunem. W naturalny sposób buduje się zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Dziecko nie tylko łatwej zasypia i lepiej śpi, ale jest także spokojniejsze. Umysł i cały organizm się wyciszają. Normuje się tętno, spada nieco ciśnienie krwi, idealnie łagodzone są stresy całego mijającego dnia. A to dopiero początek zalet i pozytywów w kontekście rozwoju dziecka. Jak przypuszczają naukowcy, czynności te stymulują rozwijające się zmysły niemowlaka oraz już przygotowują go między innymi do przyszłej nauki mowy. Dzięki kołysaniu i kołysankom, podobnie jak to miało miejsce w okresie płodowym, rozwija się mózg dziecka. Powstają kolejne połączenia komórek nerwowych, stymulowane są ważne obszary kory mózgowej, zwiększa się potencjał poznawczy organizmu. Rozwija się błędnik i umiejętności panowania nad ciałem, które będą niezbędne przy nauce chodzenia czy podczas jazdy rowerem w niedalekiej przyszłości. Maluch już teraz uczy się skupiania uwagi, słuchania, rozpoznawania i zapamiętywania dźwięków, co jest przecież niezbędne dla rozwoju, a także na dalszym etapie edukacji (przedszkolnej i szkolnej). Śpiewanie kołysanki i jednoczesne kołysanie dziecka w rytm tej melodii, to również jedno z ważniejszych ćwiczeń wspomagających integrację sensoryczną u malucha, dzięki czemu uczy się on na przykład koordynacji wzrokowo – słuchowej, słuchowo – ruchowej etc. które stanowią bazę prawidłowego rozwoju dziecka.

Więcej o rozwoju dziecka na stronie http://www.osesek.pl/wychowanie-i-rozwoj-dziecka/rozwoj-dziecka.html