Czy można prać staniki w pralce?

Czy można prać staniki w pralce?

20 kwietnia 2016 0 przez Majka

staniki

Bielizna damska wykonana jest zazwyczaj z materiałów z domieszką włókien elastycznych. Czasami zawiera elementy koronkowe, bądź siateczkowe. Takie powierzchnie podatne są na zaciągnięcia oraz niszczenie pod wpływem środków piorących. Koronki łatwo zafarbować.

Co najczęściej niszczy się pod wpływem prania?

Delikatną częścią biustonoszy są fiszbiny. Pod wpływem niedelikatnego prania z innymi ubraniami, na wysokich obrotach, mogą się wyginać lub wysuwać z przeznaczonych na nie kanałów. Bardzo trudno je naprawić.

Często w praniu uszkadzają się gumeczki wchodzące z skład tkanin, z których wykonuje się część leżącą na plecach. Przyczyną tego jest używanie środków piorących nie przeznaczonych do kontaktu z tkaninami elastycznymi.

Niewłaściwie prany biustonosz ulega zniszczeniu. Rozciągają się koronki, wychodzą fiszbiny, pękają włókna w materiałach. Szkoda w ten sposób stracić biustonosz, , tym bardziej, że dobrze dobrany egzemplarz jest dla kobiety na wagę złota i często dużo kosztuje. W jaki sposób prać biustonosze tak, aby jak najdłużej wyglądały jak nowe? Jest na to kilka sposobów.

Pranie ręczne

Wielu producentów bielizny zaleca pranie ręczne. Taki sposób prania umożliwia najdelikatniejsze obchodzenie się z ich wyrobami. Wrzucenie biustonosza do pralki luzem może spowodować oprócz zniszczeń materiału, również trwałe odkształcenie fiszbin. Ręcznie pierzemy w najdelikatniejszych dostępnych środkach- płatkach mydlanych albo płynach do prania tkanin delikatnych. Nie szorujemy koronkami o siebie, stosujemy temperaturę maksymalną nie wyższą niż 40 stopni.

Najwygodniej pierze się biustonosze w miseczce. Przygotowujemy letnią wodę z roztworem środka piorącego, zamaczamy biustonosz i delikatnie uciskamy miseczki ręcznie, po czym wodę wylewamy i przygotowujemy następną, po czym powtarzamy proceduję. Za trzecim razem używamy samej letniej wody, w której wypłukujemy resztki detergentu. Tak wyprany biustonosz odciskamy za pomocą ręcznika, kładąc go na jednej części i przyciskając kilkukrotnie drugą. Następnie formujemy miseczki, zapinamy haftki i suszymy na wieszaku.

Zabezpieczenia do prania w pralce

Ponieważ dokładne pranie biustonoszy w ręku bywa dość uciążliwe, szczególnie, gdy są to biustonosze push-up z grubymi, niewyjmowanymi poduszeczkami, wiele pań mimo wszystko decyduje się na pranie bielizny w pralce. Nie zniszczymy w ten sposób biustonosza, pod warunkiem, że zabezpieczymy go za pomocą specjalnej plastikowej kuli do prania biustonoszy lub przeznaczonego do tego woreczka i użyjemy delikatnych środków piorących, rezygnując zupełnie z płynu do płukania tkanin.

Plastikowe kule do prania biustonoszy powinny mieć w miarę gęste ożebrowanie oraz mniejszą, wewnętrzną kulkę, która ustabilizuje biustonosz w środku. Gęste ożebrowanie ma za zadanie ochronę biustonosza przed wysuwaniem się z kuli – w ten sposób chronimy fiszbiny, które mogłyby się pogiąć. Do mniejszej kuli wsuwamy ramiączka.

Bardziej chwalonym przez panie rozwiązaniem jest jednak używanie specjalnych woreczków, z materiału przypominającego w strukturze firankę lub woreczków z usztywnieniami na górze i na dole. W kulach ramiączka biustonoszy mogą się mocno poskręcać, woreczek lepiej chroni także przed ocieraniem się biustonosza o inne tkaniny.

Piorąc biustonosze w pralce z innymi ubraniami, nie należy zapominać o stosowaniu specjalnych, chusteczek zabezpieczających pranie przez farbowaniem. Wchłoną uwalniany przez materiały pigment, dzięki czemu szczególnie wrażliwe na farbowanie elementy staników, takie jak koronki, nie będą traciły pierwotnych odcieni.

Środki do prania biustonoszy

Do prania białych biustonoszy nie używamy proszków ani wybielaczy- proszki zażółcają gumki, a wybielacze przyspieszają niszczenie się tkanin. Używamy tylko delikatnych środków- płynów, płatków mydlanych albo na przykład orzechów piorących. Dostępne są również specjalistyczne płyny przeznaczone specjalnie do prania bielizny. Płyny te dedykowane są odzieży syntetycznej przeznaczonej do noszenia w kontakcie ze skórą. Nie niszczą gumek w tkaninach biustonoszy, co potrafią zrobić płyny do płukania tkanin, nie zmieniają kolorów gumek, a dodatkowo przyspieszają suszenie. Niektóre działają antyseptycznie.

Odpowiedni będzie także środek do prania ubrań sportowych, który nie uszkadza włókien elastycznych. Płynów do płukania do biustonoszy używać nie wolno. Działają niszcząco na delikatne syntetyki. Dobry płyn do prania tkanin pozostawia miły zapach, a zatem płyn do płukania staje się zbędny.

Jaki program w pralce?

Biustonosze pierzemy na programach do prania ręcznego lub do tkanin delikatnych. Temperatura nie może przekraczać 40 stopni, a obroty nastawiamy na 400, maksimum 800. Cały cykl prania powinien być krótki.

Po wyjęciu z pralki przywracamy miseczkom pierwotny kształt, rozkręcamy ramiączka i zawieszamy biustonosz na wieszaku. Nie stosujemy spinaczy do bielizny- mogą pozostawić na tkaninie nieestetyczne odkształcenia. Nie wolno suszyć biustonoszy na słońcu- ryzykujemy wyblaknięcie kolorów.

Bielizna damska, odpowiednio pielęgnowana, może zachować fason i urodę przez wiele lat. Niektóre modele są tak wygodne i piękne, że warto zadać sobie trochę trudu związanego ze zmianą sposobu ich prania na bezpieczniejszy. Dzięki temu jeszcze długo będą cieszyć nasze oczy swoimi pierwotnymi kolorami oraz nienaruszonymi tkaninami.